RForALL – skenování RF spektra pro počítače s MacOS

Poměrně velká část našeho proaudio světa pracuje s počítači Apple na operačním systému MacOS. Ačkoliv mně osobně nikdy k srdci nepřirostly, spoustě z vás by se jistě mohla hodit zpráva o aplikaci k pořizování RF scanů právě pro MacOS.

Za aplikací RForAll stojí uruguayský zvukař, RF koordinátor a také softwarový vývojář, Juan Jose Palacios Lopez. Program slouží ke skenování kmitočtového spektra a co se počítače týče je kompatibilní jak s procesory Intel (Catalina), tak s Apple M1 a M2 (Ventura). Na straně scannerů lze použít standardní modely RF Exploreru, Tiny SA a podle instagramového profilu autora by měla aplikace fungovat i se standardními chipy vybavenými SDR dongly (v poslední verzi specifikací je sice neuvádí, ale předpokládám, že jde spíš o opomenutí).

Tmavé uživatelské rozhraní aplikace je jakoby dělané do temných zákoutí divadel a monitorových pracovišť, navíc je přehledné a k práci poměrně intuitivní. Mně osobně se líbí že scany se mohou překrývat čímž máte představu o vývoji měřeného zarušení v čase a snadno tak můžete zjistit že se vám v místě objevil například neznámý televizní vetřelec s neregistrovanou reportážní handkou. Další šikovná vychytávka je systém uživatelských značek (MARKERů). Zaznačením zájmových kmitočtů si můžete určit „kde co lítá“, takže máte na první pohled přehled která nosná patří čemu a kde mělo vysílat něco, co tam Bůh ví proč momentálně nevysílá, nebo naopak. Jako poslední musím ocenit pěkně zpracovaný integrovaný HELP se základy RF problematiky a práce s bezdráty.

Co aplikace sama neumí je vlastní kmitočtová koordinace, na ti po pořízení scanu musíte už využít aplikaci výrobce vašich bezdrátů – RForALL je schopná exportovat data ve formátech pro programy PWS IAS, Shure WWB a Sennheiser WSM. To sice neznamená, že byste mohli přímo připojit některé ze zařízení těchto výrobců, ale lze scannerem pořízená data uložit, otevřít je offline v koordinační aplikaci příslušného výrobce a použít měření pro výpočet koordinace. Jako vítaný bonus si v aplikaci můžete nechat zobrazit také obsazenost WiFi kanálů (pokud tedy máte v WiFi pásmy kompatibilní scanner), což vám může na akci pomoci zejména pokud používáte například po WiFi připojený tablet pro ovládání vaší mixážní konzole. Ačkoliv aplikace není zcela zdarma, cena je lidová a mimo to si myslím, že si Juan José za tento počin rozhodně nějaké ta pesos zaslouží.

Profil aplikace na Instagramu, kam autor čas od času přidává informace o novinkách a nových verzích, najdete zde:
https://www.instagram.com/rforallapp/

Aplikaci RForALL ke stažení pak najdete na Appstore ke stažení zde:
https://apps.apple.com/uy/app/rforall/id1626370380

Mimochodem, pokud vás problematika zarušení kmitočtového pásma pro provoz bezdrátů či problematika scanování, zajímají podrobněji, doporučuji Vaší pozornosti tyto dva články:

Bezdrátové mikrofony vs televizní vysílání – TABULKA

Příruční koordinace bezdrátů pro Android

Skenovací aplikace RForALL v praxi

Napsat komentář